Dlaczego warto wybrać obudowę podwodną firmy RECSEA.

Firma RECSEA Japan (wcześniej SEATOOL) ma długą tradycję na rynku wytwarzania obudów podwodnych dla aparatów i kamer. Obudowy firmy RECSEA dedykowane są zarówno entuzjastom fotografii podwodnej jak i wykwalifikowanym nurkom do pracy na dużych głębokościach. Przyjrzyjmy się informacją jak rozpocząć fotograficzną nurkową przygodę i dlaczego warto wybrać produkty firmy RECSEA, towarzyszące nam pod wodą.

RECSEA LOGO

Zanim rozpoczniemy przygodę z fotografią podwodną, niezbędne jest opanowanie przez nurka płynnego poruszania się pod wodą! Dlaczego rozpoczynamy od takiego wątku.

 

Nurkowanie jest sportem bezpiecznym, tylko wtedy, jeśli stosujemy się do reguł rządzących tym sportem oraz gdy uwzględniamy czynniki zewnętrzne środowiska, w którym nurkujemy. Podstawową wartością dla nurka pod wodą powinno być jego bezpieczeństwo. Aparat wraz z obudową i lampami to dodatkowy balast pod wodą, nie koniecznie kilogramowy ale również psychiczny.

 

Jeśli aparat podwodny przeszkadza nam pod wodą w kontrolowaniu swojej pływalności, w poruszaniu się i jest dla nas jakimkolwiek obciążeniem wpływającym na własne bezpieczeństwo powinien zostać na łodzi lub w bazie nurkowej. Bardzo często jest to drogi sprzęt – jego kondycja pod wodą nie powinna być dla nas cenniejsza niż własne życie.

 

Nasze umiejętności poruszania się pod wodą są ściśle powiązane z wieloma fotograficznymi aspektami robienia zdjęć pod wodą. Doskonała neutralna pływalność pozwoli Ci swobodnie zawisnąć w niedużej odległości od fotografowanego celu. Jest to niezwykle pomocne szczególnie przy fotografii makro.

Doskonaląc naszą pływalność i nabierając doświadczenia pod wodą wykonujemy coraz mniej gwałtownych lub niekontrolowanych ruchów co pozwala nam

  • mniej płoszyć zwierzęta pod wodą
  • zawisnąć w toni nad rafą lub innymi obiektami nie uszkadzając ich
  • nad piaskowym, mulistym podłożem nie wznosimy w górę niepotrzebnych drobinek piachu, mułu który mógłbym popsuć nam widoczność i efekt końcowy na zdjęciach. Pomaga to uniknąć efektu backscatter – odbicia światła pochodzącego z lampy od drobinek unoszących się w wodzie. Dodatkowo taka chmura pyłu może powodować, błędy działania mechanizmu ustawiania ostrości aparatu. Przykład efektu backscatter – zamiast rekina w oddali na naszych zdjęciach na pierwszy plan wkradają się odblaski światła.

 

Rekin backscatter effect

Rekin, cząsteczki piastku – efekt backscatter

Widoczne na zdjęciu odblaski światła odbite są od drobinek piachu i kurzu unoszących się w wodzie.

Gdy już mamy opanowane bezproblemowe poruszanie się pod wodą, wyrobiliśmy sobie nawyki regularnego sprawdzania naszego sprzętu pod wodą i dodatkowy aparat nie będzie dla nas obciążeniem, możemy rozważać możliwość jego zakupu. W przypadku gdy posiadamy już aparat raczej będziemy zdecydowani na zakup obudowy podwodnej odpowiadającej danemu modelowi. I ten zestaw będziemy rozwijać w przyszłości. W przypadku gdy nie posiadamy jeszcze aparatu warto zastanowić się nad jego wyborem w połączeniu z obudową podwodną i na tej podstawie ustalić budżet.

Jeśli kwota i rozmiar zestawu nie gra roli. Powinniśmy zdecydować się na najlepszy zestaw na rynku aparat odpowiadający naszym wymaganiom + obudowa podwodna do niego + zestaw ramion i lamp np. INON Z240 TYPE IV. W przypadku gdy jesteśmy ograniczeni budżetem warto rozważyć tańszy aparat kompaktowy wraz z obudową podwodną i zewnętrzną lampą błyskową. ‚

Taki zestaw pod wodą zagwarantuje nam pełną gamę możliwości i rozwoju poprzez dodatkowe konwertery i dodatkowe źródła światła. Z dodatkową zewnętrzną lampą pozwoli nam uzyskać zdecydowanie lepsze efekty w gorszych warunkach oświetleniowych od dobrej jakości aparatu, z samą obudową, pracującego z wbudowaną lampą błyskową. Taki zestaw będzie również zdecydowanie mniejszy. Jeśli zależy nam na systemie wymiennych obiektywów i małym rozmiarze powinniśmy pomyśleć o bezlusterkowcach.

Jeśli nasz budżet jest bardzo okrojony warto pomyśleć o wodoodpornych kompaktach. Ich możliwości fotograficzne są słabe ale z roku na rok jest w tej kwestii lepiej. W podobnej cenie może warto rozważyć zakup używanej obudowy podwodnej i aparatu o większych możliwościach rozbudowy i rozwoju.

 

Na rynku można znaleźć wiele obudów podwodnych do różnych marek aparatu. Niektóre z nich kładą nacisk na przeźroczystą obudowę pozwalającą na natychmiastowe sprawdzenie stanu aparatu np. czy nie został on zalany lub czy obudowa nie przecieka. Plastikowe obudowy podwodne nie pozwalają na pracę na dużych głębokościach, a produkty nieznanych marek nie zagwarantują nam komfortowej pracy pod wodą z drogim sprzętem fotograficznym. Plastik nie jest materiałem wytrzymałym i odpornym na duży nacisk. Już pod niedużym ciśnieniem panującym na 6-8 metrach taka obudowa potrafi się uginać pod naporem wody, Takie ciśnienie może powodować wciśnięcie wszystkich przycisków aparatu i jego unieruchomienie lub niepoprawną pracę. Natura nie wybacza takich błędów.

Obudowy podwodne zbudowane są z aluminium zapewniają bezproblemową pracę na bardzo dużych głębokościach dochodzących do 100m.

Takie rozwiązanie sygnowane jest znakiem RECSEA. Wysokiej jakości japońskie obudowy firmy RECSEA zbudowane są z aluminium, przez co pozwalają na dużo głębszą pracę fotografa pod wodą(od 60 do 100m a nawet głębiej w przypadku obudowy do kamery GoPro).  Zwarta konstrukcja z aluminium pozwala na bezpieczne głębokie nurkowanie oraz zapobiega korozji obudowy. Konstrukcja zamykania obudowy wraz z podwójną osłoną oringu obudowy dodatkowo zwiększa jej hermetyczność. Precyzyjnie obrobione przez komputerowe skrawarki CNC obudowy RECSEA należą do najcięższych ale najmniejszych aluminiowych obudów podwodnych do aparatów i kamer na świecie! Każda obudowa jest pieczołowicie testowana i poddawana wysokiemu ciśnieniu w specjalnej komorze ciśnieniowej zgodnie ze specyfikacją produktu.

Hasłem przewodnim firmy RECSEA jest zapewnić sprzętowi naszego użytkownika największe bezpieczeństwo, aby nie musiał on pod wodą co chwilę spoglądać na swoją obudowę i stresować się tym czy jego aparat jest odpowiednio zabezpieczony. Jeśli użytkownik odpowiednio zadbał o konserwację obudowy, oringów i zamknął ją prawidłowo może nurkować spokojnie. Taki komfort pod wodą jest niezbędny dla osoby nurkującej, która chce czerpać przyjemność z podwodnej przygody a dodatkowo musi pamiętać aby na bieżąco monitorować poziom własnego bezpieczeństwa pod wodą.

Najmniejszy na świecie rozmiar naszych obudów podwodnych RECSEA generuje dla użytkownika szereg dodatkowych zalet. Najmniejszy rozmiar na świecie pozwala na zredukowanie wielkości bagażu podróżnego / lotniczego do minimum.

Najmniejszy, dopasowany do aparatu/kamery rozmiar obudowy zapewnia najmniejszą wolną ilość przestrzeni w obudowie ,w której znajduje się powietrze. Zamykając obudowę podwodną aparatu nieważne jakiego producenta, wraz z aparatem / kamerą zamykamy w środku określoną ilość powietrza. W powietrzu tym bardzo często znajduje się skondensowana para wodna. Aparat pracując wydziela ciepło co prowadzi w obudowie podwodnej do wydzielania się pary wodnej pod wpływem różnic temperatur. Np na ściance portu lub szkle obiektywu. Im mniejsza ilość takiego powietrza tym mniejsza szansa na zepsucie całego wypadu nurkowego. Aluminiowy materiał obudowy dodatkowo zapobiega tego typu reakcjom zapewniając lepszą wymianę cieplną z otoczeniem pod wodą. Zaparowany port obudowy nie pozwoli nam na wykonanie jakichkolwiek sensownych zdjęć pod wodą.

RECSEA to przede wszystkim mały rozmiar, wytrzymałość, możliwość dalszej rozbudowy systemu oraz precyzyjna jakość wykonania.

Istnieje możliwość rozbudowy naszej obudowy podwodnej RECSEA o szereg akcesorii podwodnych rozszerzających funkcjonalność naszego zestawu. Dołączany adapter M67 pozwala nam na pracę z użyciem konwerterów szerokokątnych i konwerterów makro wielu producentów. Firma RECSEA posiada również w swojej ofercie konwertery makro pozwalające uzyskać niebywałe powiększenia. Poniżej prezentujemy obudowę podwodną RECSEA do aparatu CANON G1X MK II z konwerterem makro SAL-03-ST.

 

RECSEA G1X MK II with SAL-03-ST MACRO CONVERTER

OBUDOWA RECSEA do aparatu CANON G1X MK II z konwerterem MAKRO SAL-03-ST

 

Obudowy podwodne RECSEA zapewniają obsługę wszystkich funkcji aparatu. Pod wodą zawsze będziesz mieć możliwość pełnej zmiany ustawień aparatu, czy to przesłony, czy to czasu otwarcia migawki, czy trybu fotografowania. Dwustopniowy przycisk wyzwalania migawki aparatu działa bezproblemowo z każdą obudową RECSEA. Pozwala to na złapanie ostrości w interesującym nas miejscu i dopiero późniejsze wykonanie zdjęcia po mocniejszym wciśnięciu przycisku obudowy.

RECSEA WHC-G1XMKII

RECSEA WHC-G1XMKII z DYFUZOREM WBUDOWANEJ LAMPY BŁYSKOWEJ

Obudowy podwodne RECSEA posiadają w zestawie dyfuzor, pozwalający na używanie rozproszonego światła pochodzącego z wbudowanej lampy błyskowej aparatu. Zapobiega on po części efektowi backscatter’ingu – czyli odbijania się światła od unoszących się w wodzie cząsteczek pyłu lub planktonu. Obudowy podwodne do aparatów firmy RECSEA posiadają również w zestawie system mocowań pozwalający na podłączenie za pośrednictwem kabli optycznych zewnętrznej lampy błyskowej. Możliwe jest podłączenie bezpośrednio przewodu optycznego lub kabli optycznych w standardzie SEA&SEA

RECSEA FIBRE OPTIC CABLE CONNECTOR

RECSEA – SYSTEM MOCOWANIA PRZEWODÓW OPTYCZNYCH (Zwykły kabel lub system SEA&SEA)

Obudowy podwodne RECSEA umożliwiają, montaż oraz podłączenie dodatkowej podstawy lub systemów mocowań lamp.

Firma RECSEA POLSKA jest bezpośrednim dystrybutorem produktów marki RECSEA na POLSKĘ oraz gwarantem najniższej ceny w Europie. Szukasz prof esjonalnej obudowy podwodnej do Twojego aparatu cyfrowego lub kamery. Skontaktuj się z nami za pomocą formularza kontaktowego na stronie recsea.pl lub pod numerem telefonu +48 519 488 675

Please like & share:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment Spam Protection by WP-SpamFree